Majd egy éve zajlik az orosz-ukrán háború. A Mandiner.hu több alkalommal is feltett már kérdéseket ennek kapcsán a ChatGPT-nek. Arról például, hogy mi lehet a konfliktus kimenetele a mesterséges intelligencia szerint, ide kattintva olvashat.
A ChatGPT az OpenAI által kifejlesztett nyelvi modell, amely forradalmasította a Neuro-linguistic programming területét. Óriási sikereket ért el különböző természetes nyelvi feldolgozási feladatokban, például szöveggenerálásban, kérdésválaszolásban és társalgásban. A ChatGPT sikere számos iparágban megnyitotta az utat a fejlett mesterséges intelligencia-alkalmazások és az ember és az AI közötti jobb interakciók előtt.
Megnyerheti-e Putyin az Ukrajna elleni háborút?
A ChatGPT mostani kérdésünkre, hogy nyerhet-e Vlagyimir Putyin vezette Oroszország a háborúban, azt írta, titkos információkhoz ugyan nem fér hozzá, így nem tudja megjósolni a jövőt, de némi elemzéssel, kontextussal „tud szolgálni”.
Oroszország jóval nagyobb hadsereggel, fejlettebb fegyverzettel bír, mint Ukrajna
– válaszolt a mesterséges intelligencia. A konfliktus hatalmas emberi, anyagi veszteségekkel jár, és mint kiderült, Moszkva már bizonyította korábban, katonai erőt is hajlandó alkalmazni geopolitikai céljainak elérése érdekében. Lásd Krím, még 2014-ben.
Ám a kontextushoz hozzátartozik – írta a ChatGPT –, hogy Kijevet az USA mellett más nyugati országok is támogatják; ezenkívül Moszkva Ukrajnával folytatott konfliktusa Oroszország számára is súlyos politikai, de főképp gazdasági következményekkel bír.
Így bár verdikt ugyan nem született, a ChatGPT kérdésünkre válaszolva elmondta, meglátása szerint az ukrajnai konfliktus összetettebb egy katonai összetűzésnél, politikai és kulturális tényezők is állnak a háttérben, ezért „a háború »megnyerésére« irányuló kísérlethez olyan átfogó és fenntartható megoldásra lenne szükség, amely a konfliktus kiváltó okait kezeli”.
***
Nyitókép: Mikhail METZEL / SPUTNIK / AFP
***